Tekstil ve Konfeksiyon Hakkında Genel Bilgiler

Tekstil ve konfeksiyon aslında birbirinden farklı konular olmasına rağmen aynı kategoride bulunduğu için bu başlıkları sizlere bir arada sunmaya karar verdik. SanakTex’de tekstil ile ilgili ihtiyacınız olan bütün ürünleri veya makaleleri bulabilirsiniz. Firmamız ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizlere telefon numaramızdan veya mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Tekstil Hakkında

Tekstil nedir bunu açıklayalım. Tekstil kelimesinin anlamı, Latince bir kelime olan texere’ den türetilen, örme ya da dokuma anlamlarına sahip olan kelimeden meydana gelmiştir. Tekstil kavramı denilince; tekstil ürünleri, tekstil lifleri ve yarı mamullerini ve bunları kullanarak elde edilen malların tümünü içermektedir. “Tekstil ve giyim” bilindiği gibi insanoğlunun yaratılışından beri en önemli gereksinimlerden biri olmuştur. Tekstil, her türlü elyaftan; çeşitli yöntemleri (örme, dokuma, dokusuz yüzey elde etme metotları) kullanarak yüzey elde etme sanatı olarak tanımlanabilir.

Konfeksiyon Nedir

Konfeksiyon ya da hazır giyim, elbise üretim sürecinde, hazır giyim eşyası diken, aksesuar ve paketleme gibi son işlemlerin uygulandığı sanayi koluna verilen genel isimdir. Kumaşların çeşitli ve belli ölçülerde kesildiği, dikiş işlemlerinin yapıldığı ve aksesuar, etiket gibi tüm parçaların eklenip tüketime hazır hale getirildiği endüstri koludur. Konfeksiyon terimi, Latince confection, conficere kelimesinden gelmekte ve bitirmek anlamında kullanılmaktadır. Standart ölçülere göre belli üretim tekniklerini kullanarak standart hazır giyim eşyası imal eden sanayi dalına denir.